DOTA 2 Mi LoL 2 Mi? MOBA Oyunları Üzerine Bir Yazı

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2021

Dota 2 bitmiş, Dota 2 LOL’ün çakması olmuş, Dota 2 bu değil aaaaağğğğğbiiiiii….

Dota 2’ye yeni gelen 7.23 güncellemesiyle birlikte bir çok yenilikte oyuna dahil oldu. Yeniliklerin yanında eskiden kalma teçhizat ve  kahraman özelliklerinin de geri getirilmesi, güncellemeyle birlikte gelen yeniliklere entegre oldu. Bir çok yerde okumuş, bir çok yayıncıda görmüşsünüzdür belki DOTA 2 bu değil, DOTA 2’yi bitirmişler gibi yorumlara rastlamışsınızdır. Oyuncuların düşünceleri için biraz erken çünkü daha tüm kahramanları, yeni haritayı deneyimlemeden yorum yapanlar var. Bu deneyimler biraz süreç alacaktır ve oyuncuların yorumu zamanla olumlu-olumsuz değişecektir. Bizim esas konumuz ise neden bu kadar köklü bir değişime ihtiyaç duyulduğu ile ilgili.


Bilindiği üzere Dota 2, Valve Corporation tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan oynaması ücretsiz çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası (MOBA) oyunudur. Oyun 2002’de çıkmış bir video oyunu olan Warcraft III: Reign of Chaos ve onun genişletme paketi olan The Frozen Throne haritası (modu) olan Defense of the Ancients‘ın (DotA) bağımsız devam oyunudur. Oyun 2011’de sadece Microsoft Windows‘a özel beta olarak çıkmış, 2013 Temmuz’da ise Microsoft Windows, OS X ve Linux için yayınlanmıştır. Oyun bir milyondan fazla kişi tarafından aynı anda oynanma rekoruna sahiptir ve aynı zamanda Steam‘deki en popüler oyunlardan birisidir. Tabi bu kadar popüler bir oyunun kendi pazarı ve yüksek geliri olur da rakibi olmaz mı? DOTA 2’nin başlıca rakibi Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan “League Of Legends”  27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıktı. Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients (DOTA)  örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak’dir.

LEAGUE OF LEGENDS BEŞ ADIM ÖNDE

Son yıllarda Riot Games’in önderliğinde League Of Legends reklam çalışmalarıyla, oyuna kattığı yenilikler ile oyunu canlı tutarak sürekli çoğalan bir kitleye sahip olmayı başardı. Tabi bu durum kendi pazarını büyüttü, kendi içinde ekonomisi olan bu iki arasında sonradan çıkan League Of Legends oyunu öne geçmeyi başardı. Oyun içi çeşitliliği açısından League of Legends önde olsa da Dota 2‘de bir teçhizat görünümünün 13 bin liraya varan rakamlarla satışı oluyor. 


Valve Corporation bu zamana kadar DOTA 2‘nin kemik kitlesini korumaya yönelik güncellemeler, turnuvalar düzenlese de yeni yetişen kuşağı oyununa dahil edemiyordu. Bu sorunu yine DOTA 2 oyuncuları sayesinde çözdüler aslında… 

Nasıl mı? 

Counter Strike, Half Life oyununun bir modifikasyonu olarak piyasaya çıkmıştı. Hatta o dönemleri hatırlayanlar bilirler Counter Strike’a, Half Life oyunu içerisinden girilebiliyordu. Dota’da, Warcraft III’ün modifikasyonu olarak hayata geçtiğini düşünürsek oyuncuları, oyunculardan iyi kimse tanıyamaz diyebiliriz. Bu nedenle çıkan modifikasyonlar oyuncuların kendi isteklerini özgürce düzenleyebildikleri eğlenceli yepyeni  oyunlar yapabiliyorlar. 

DOTA 2’den çıkan bu yeni mod’un adı Dota Auto Chess olarak piyasaya çıktı. Bağımsız bir oyun olarak Dota Underlords olarak hayatına devam etse de bu fikrin ekmeğini yiyen RIOT GAMES oldu. Başarılı tanıtım çalışmalarıyla Team Fight Tactics adıyla çıkardığı oyun, diğerlerine göre çok daha fazla tutuldu ve sevildi. Peki bu yeni modun bu kadar çok sevilmesinin altında yatan şey nedir? Şans etkeni diyebiliriz. Pubg’nin dünya çapında tutulmasının en büyük sebeplerinden biride budur. Şansa dayalı, yetenek gerektiren oyunlar yeni nesli daha çok heyecanlandırıyor diyebiliriz. Valve Corporation yaptığı yatırımların karşılığını bulamadığı gibi kendi bünyesinde çıkan bir fikre bu kadar çok oyuncu kaybedince nerede hata yaptığını anladı.


BLIZZARD’I KİM BU HALE GETİRDİ?

Blizzard’ı kim veya kimler bu hale getirdi bilinmez ama elindeki son kozları oynuyor gibi duruyor. Blizzard şirketi Activision şirketi ile birleştikten sonra iki yakası bir araya gelmeyen oyuncularına karşı sürekli mahçup olan, yeni oyun üretmek yerine eskilerini tekrar tekrar piyasaya sürerek ayakta kalmaya çalışan bir bir şirket halini aldı. bunu World of Warcraft’ta, Overwatch’ta ve Warcraft 3’te görebiliyoruz. Bu da yetmezmiş gibi Blizzard ve Activision birleşiminden meydana gelen bir takım hataların ve oyuncuların suistimal edilerek kendi ayağına sıkmasının ardından girilen maddi sıkıntıyı, geriye dönerek bulmaya çalışması bu çalışmalara en büyük örnek World Of Warcraft adlı oyunun vanilya denilen başlangıç 1-60 seviye paketini tekrar yayınlayarak oyuncuları geri çekmeye çalışmasından anlaşılıyor. Warcraft 4’ü çıkarmak yerine, Warcraft 3’ü çıkararak oyuncuların çok sevdiği modlarını yani DOTA gibi DDAY gibi modlarını hayata geçirmeye planladığını söyleyebiliriz. Tabi bu durumda gelecekte kitlesini rakibine kaybeden, DOTA 2 için büyük bir sorun çünkü DOTA yenilenmiş yüzüyle tekrar hayat bulması durumunda, DOTA 2 gelecek nesil kitleyi RİOT’a, kemikleşmiş kitlesini BLIZZARD’a kaptırabilir. Bu durumda Valve Corporation, Auto Chess oyununda yaşadığı kayıp ağır yaralar açmış olsa da bu yaşanması muhtemel son durum ile birlikte DOTA 2 markasını istemediği bir duruma sokabilir.


DOTA 2 mi? LOL 2 mi?

Bu durumu DOTA 2’ye gelen yeni güncellemede zaten görebiliyoruz. Dota 2 yıllar önce Monkey King karakterini getirdiğinde LOL’de bulunan Wukong karakterinden uyarlandığını görmüştük. Son gelen güncelleme ile birlikte bunu bir adım daha öteye taşıyarak DOTA 2’de bulunan Pudge’a eklenen özellik, LOL’de bulunan Tahm Kench karakterinden uyarlandığını, DOTA 2’de bulunan Mars karakterine gelen özelliğin, LOL’de bulunan Braum karakterinden uyarlandığını, DOTA 2’de bulunan Drow Ranger karakterine getirilen özelliğin, LOL’de bulunan ASHE karakterinden uyarlandığını görebiliyoruz. 7.23 güncellemesiyle birlikte 60’dan fazla eklenen yeni teçhizatlar da oyuna şans etkenini büyük oranda dahil etmiş. Öyle ki; kestiğiniz yaratıklardan düşen teçhizatlar oyunun  kaderini belirlemede büyük rol alıyor. Bu teçhizatların arasında DOTA 2 oyuncularının uzun zamandır istediği birçok platformda çokça dile getirdiği “Poor Man Sheild, Ring Of Aquila, Arcane Ring” gibi teçhizatları da ekledi. Böylelikle oyun mekaniği olarak League of Legends oyuncularına, teçhizat olarak Blizzard’a kaptırmaktan korktuğu kendi kemik kitlesine, şans etkeniyle de yeni nesle göz kırptığını söyleyebiliriz. Bu kadar çok işve iş getirir mi bilinmez rekabetin daim olması dileğiyle…

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör